Diabetologie

je lékařským oborem, který se zabývá léčbou diabetes melitus neboli cukrovky, přesněji přeloženo úplavice cukrové.

Toto onemocnění patří mezi metabolická onemocnění s neustále narůstajícím výskytem v populaci v souvislosti se stále zhoršujícím se životním stylem, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života a ne příliš zdravou životosprávou s nadměrným kalorickým příjmem.  Onemocnění je zákeřné svým plíživým charakterem, nebolí, zpočátku se nijak neprojevuje, ale neléčeno může mít závažné a trvalé zdravotní následky.

Čím se zabýváme?

Cílem léčby cukrovky je udržení nezvýšené hladiny cukru v krvi (“dlouhodobá” glykémie zjišťovaná stanovením hladiny glykovaného hemoglobinu), předcházení výrazným výkyvům hladiny cukru v krvi v průběhu dne(aktuální glykémie – stanovení hladiny glukózy v krvi) a tím zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

V našem zařízení se zaměřujeme především na diabetes mellitus II. typu. Terapie je komplexní a zahrnuje farmakoterapii, nutriční poradenství a pohybovou terapii a je-li třeba, také psychoterapii. Součástí našeho týmu je diabetolog, obezitolog, nutriční terapeut, fyzioterapeut, psychoterapeut a psycholog a v případě zájmu spolupracujeme také s fitness trenéry zaměřenými na pohybovou aktivitu u nemocných  s nadváhou či obezitou či kardiovaskulárními chorobami.

Objednání na diabetologii je v současné době možné jen po přímé domluvě s profesorem MUDr. Martinem Haluzíkem. V případě zájmu nás kontaktujte na výše uvedených kontaktech.

Diabetologie je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění pacientů s pojišťovnami 211 (ZPMV), 201 (VOZP), 205 (ČPZP) a 209 (ZPŠ). S pojištovnou 111 (VZP) a 207 (OZP) se nám bohužel smlouvu pro obor diabetologie zatím nepodařilo uzavřít.