Správná funkce štítné žlázy a pravidelný menstruační cyklus jsou dvě zcela neoddělitelné věci. Pokud je funkce štítné žlázy jakýmkoliv způsobem významně narušena, prakticky vždy se to projeví změnou/poruchou menstruace. Tyto změny mohou mít mnoho podob a mohou se v čase i měnit. Ženský organismus je složité soukolí, do jehož fungování zasahuje velká řada zevních i vnitřních faktorů ( věk, tělesná konstituce, strava, fyzická aktivita, spánek, stres…). To je příčinou toho, že ženy se stejnou poruchou funkce štítné žlázy, mají odlišné problémy s menstruačním cyklem. U některých se vůbec nic nezmění, jiné budou mít zcela zásadní problémy.
V tomto článku si vysvětlíme, jaké poruchy menstruačního cyklu lze očekávat při nedostatečně fungující štítné žláze a proč vznikají.
Jak se může změnit menstruace, pokud je funkce štítné žlázy snížená?
Mohou nastat tyto situace:
- menstruace se může úplně zastavit (amenorhoe)
- cyklus se může prodloužit (oligomenorhoe)
- cyklus je zdánlivě normální, ale neprobíhá ovulace (anovulační cyklus)
- je velmi silné menstruační krvácení (hypermenorhoe nebo také metrorhagie).
- objevuje se krvácení/špinění uprostřed cyklu (intermenstruační krvácení)
Hypermenorea znamená silné, ale pravidelné krvácení. Metroragie označuje silné nebo nepravidelné krvácení mimo cyklus.
Co je toho příčinou?
Pojďme si nyní vysvětlit, co se v těle ženy děje, nefunguje-li štítná žláza dostatečně. Pokud se bavíme o hormonálním systému, je třeba mít neustále na paměti, že se jedná o velice úzce provázaný celek do jehož fungování zasahuje nervový systém a imunitní systém (neuroimunoendokrinní).
Změna na jedné straně vždy vyvolá reakci na straně druhé. Porucha jednoho systému má vliv i na systémy ostatní. My se nyní zaměříme jen na změny ženského hormonálního systému při snížené funkci štítné žlázy.
Zvýšená hladina prolaktinu