Obezitologie

Vítáme Vás na naší stránce věnované obezitologii a jsme rádi, že jste se právě teď rozhodli nebo alespoň uvažujete o změně Vašeho dosavadního životního stylu.  

Trápí vás nadváha či obezita? Hubnete poprvé nebo za sebou máte celoživotní „boj“ s kilogramy?  Zkusili jste snad již vše a nic nepomáhá? Nevzdávejte to a přijďte k nám. Hubnutí není snadné, ale pod správným vedením se může stát i zábavou.  K úspěchu je nutné jen vaše rozhodnutí, s vůlí už vám pomůžeme my.

Jak se u nás hubne

U nás se nehubne „do plavek“, ale postupnou změnou životního stylu vás dovedeme k vytyčenému cíli. Nabízíme vám být vašimi průvodci na trnité cestě snižování hmotnosti tak, aby pro vás tato cesta nebyla utrpením, ale radostí. Základem naší terapie je pohovor s lékařem a nutričním terapeutem, jehož cílem je odhalit hlavní příčiny nadváhy či obezity, a to nejen v oblastech týkajících se skladby potravin a denních pohybových aktivit, ale také v oblasti psychosociální. Na základě zjištěných faktů se pro vás snažíme najít optimální a dlouhodobě akceptovatelný způsob redukce hmotnosti. S klienty pracujeme individuálně podle aktuálních potřeb každého z vás.

Spočítejte si vlastní BMI a zjistěte, jak na tom jste

BMI je považován za orientační rychlou metodu ke zjištění nadváhy či obezity. Spočítejte si vaše BMI pomocí naší kalkulačky.

BMI 18,5-25 – Máte ideální váhu. Blahopřejeme Vám!

BMI 25 – 30 – Pohybujete se již v pásmu nadváhy. Doporučujeme Vám začít uvažovat o změně dietních a pohybových zvyklostí.

BMI 30 – 35 – Jste již v pásmu obezity I.stupně. Začněte na sobě pracovat! Jste ohroženi riziky jako vysoký krevní tlak, cukrovka, zvýšený výskyt srdečních příhod, bolestmi kloubů a zad…

BMI 35 – 40 – Obezita II. stupně již znamená závažné onemocnění. Nepodceňujte to !

Výpočet BMI

Your BMI is

Ne každý člověk, který má vyšší BMI než 25, je již obézní. Jedná se především o muže s mohutně vyvinutou kostrou a svalstvem. BMI se také nedá správně hodnotit u těhotných žen a velmi starých osob. U osob s lehčím stupněm nadváhy nebo I. stupněm obezity je velmi důležitým parametrem obvod pasu. Mezi méně rizikové patříte, pokud váš obvod pasu nepřesahuje 102 cm, jste-li muž, a  88 cm jste-li žena. Pokud je váš obvod pasu vyšší, máte takzvaný viscerální typ obezity. To znamená, že máte větší množství „vnitřního nitrobřišního tuku“, který je spojen s vysokým rizikem cukrovky, vysokého krevního tlaku, zvýšeného cholesterolu a krevních tuků, a s tím spojeným rizikem srdečně-cévních onemocnění.

Jak u nás k léčbě obezity přistupujeme

Léčba je vždy přísně individuální a je vedena lékařem internistou vyškoleným v obezitologii s podporou nutričního terapeuta.

Komplexní vstupní vyšetření

  • probereme s vámi vaší zdravotní historii, výskyt obezity v rodině, vývoj vaší hmotnosti, vaše jídelní a pohybové zvyklosti, předchozí léčbu nadváhy a obezity, výskyt jo-jo efektu, psychosociální aspekty (emoce, rodina, zaměstnání…)…
  • zhodnotíme riziko výskytu kardiovaskulárních chorob, diabetu atd. z pohledu interní medicíny
  • stanovíme typ a stupeň obezity, BMI, změříme obvod pasu a boků, složení těla metodou bioelektrické impedance (% tělesného tuku, nebezpečného břišního tuku (viscerálního), množství tělesné vody a svalové hmoty

Rozbor jídelníčku

Na první konzultaci je vhodné přinést týdenní jídelníček poctivě zapisovaný průběžně během celého dne včetně zápisu tekutin. Nutriční terapeut zhodnotí jeho složení co do zastoupení jednotlivých živin a kalorického obsahu a na další návštěvě s vámi probere chyby a navrhne jejich nápravu. Naším společným cílem je omezení energetického příjmu v potravě, správná skladba a časové rozložení stravy s přihlédnutím na individuální potřeby, preference a omezení související s případnými dalšími zdravotními obtížemi.

Pohybová aktivita

Pohybová aktivita je klíčovým faktorem při redukci hmotnosti. Na první schůzce s vámi probereme vaše pohybové zvyklosti a poradíme vám, jaký pohyb a v jaké intenzitě je pro vás vhodný s ohledem na vaše zvyky, časové možnosti a zejména tělesné schopnosti.

Psychoterapeutická a psychologická podpora

Nedílnou součástí lékařských konzultací je využívání metod kognitivně-behaviorální psychoterapie, pátráme po emočních a psychosociálních faktorech, které velmi často redukci hmotnosti komplikují. V závažnějších případech spolupracujeme s klinickým psychologem a psychoterapeutem, a je-li to nezbytné, pak i s psychiatrem.

Léky

V naší ambulanci využíváme nejmodernější poznatky v oblasti obezitologie a tedy i nejnovější léky, které jsou momentálně na trhu. Léky indikuje vždy lékař po zvážení všech potenciálních přínosů i rizik.

Bariatrická chirurgie

V případě obezity s vysokým rizikem výskytu metabolických komplikací nebo u obézních diabetiků, hypertoniků, nemocných s plicními chorobami atd. zajistíme v indikovaných případech bariatrický zákrok ve spolupráci s centrem bariatrické chirurgie.

Doplňky stravy

V naší ordinaci vás určitě nebudeme nikdy nutit k nakupovaní předraženým doplňků stravy, ale v indikovaných případech, pokud to bude váš zdravotní stav vyžadovat, vám můžeme doporučit vhodné preparáty. Dobrou zkušenost máme například s bylinami a houbami (jako např. Reishi nebo Cordyceps) ve směsích dle receptur tradiční čínské medicíny.

Akupunktura

Akupunkturu využíváme jako pomocnou metodu nejčastěji k ovlivnění nutkavého pocitu hladu či chuti na sladké. Nejčastěji se aplikují velmi jemné trvalé jehličky do bodů na uchu, které se ponechávají několik dnů a aplikace se v pravidelných intervalech opakuje. Lze použít i klasickou tělovou akupunkturu. Zde se volí body v místech se sklonem k hromadění tuku a mohou napomoci redukci tukové tkáně v problematických oblastech nejčastěji boků, stehen či pasu. Akupunktura je vhodná také při obtížích s trávením a k podpoře metabolismu, ale má mnoho dalších velice užitečných indikací.

Lymfodrenáže

Manuální a přístrojová lymfodrenáž je vhodnou doplňkovou metodou hubnutí. Podporuje činnost lymfatického systému a tím přispívá k lepšímu odplavování škodlivin a  redukci otoků. Lymfodrenáž by měla být vždy prováděna vyškoleným profesionálem. Ideální je kombinace manuální a přístrojové lymfodrenáže s následným pravidelným používáním speciálních kompresních punčoch.

Těšíme se na Vaše úspěchy!!!

Zajímá vás cena?