Má estrogen vliv na hormony štítné žlázy?

Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, které hrají klíčovou roli ve zdraví žen – ovlivňují menstruační cyklus a těhotenství, ale mají vliv i na další tkáně a orgány jako jsou kosti, kůže a podkoží, sliznice, cholesterol, imunitu… Náš hormonální systém, který zahrnuje nejen estrogeny, ale také štítnou žlázu a nadledviny (ale tím by výčet zdaleka skončit neměl), funguje jako dobře sehrané soukolí. Jedno ovlivňuje druhé a správná funkce prvního, je nezbytná pro dobré fungování druhého. Proto by při posuzování a léčení hormonálních poruch měla být brána zřetel na organismus jako celek, obtíže i výsledky laboratorních vyšetření by měly být hodnoceny vždy v kontextu.

Jak je to tedy s estrogeny a hormony štítné žlázy?

Jak vyplývá z výše uvedeného, estrogeny a hormony štítné žlázy spolu úzce souvisejí. Estrogeny mohou ovlivňovat tvorbu hormonů štítné žlázy ( a naopak) přímým vlivem na buňky štítné žlázy, vlivem na produkci TSH v hypofýze, regulací tvorby transportních proteinů. Právě regulace tvorby proteinů, které v krvi váží hormony štítné žlázy, má zásadní vliv na hormonální funkce. Estrogeny zvyšují hladinu TBG, thyroxin vázajího globulinu, což vede k vyšší vazbě volného (a tedy biologicky účinného) thyroxinu (T4) na tento transportní protein. To má klíčový efekt na biologickou dostupnost volného T4 a T3, a tedy na účinek hormonů štítné žlázy. Při vysoké hladině estrogenů např. typicky v těhotenství, se zvyšuje množství vazebného proteinu TBG a tím je více hormonu T4 a T3 v krvi vázáno na tento protein, a tedy neúčinné. Zvýšením TSH se pak tělo snaží zajistit organismus dostatek hormopnů štítné žlázy. U žen se zdravou štítnou žlázou si s tím regulační mechanismy našeho skvělého organismu snadno poradí, ale u žen s nízkou funkcí štítné žlázy, které užívají levothyroxin, musíme reagovat navýšením dávky.

Co z toho tedy vyplývá?

  1. U žen s léčenou hypotyreózou, které zahajují estrogenovou terapii, je vhodné kontrolovat hladiny TSH přibližně 12 týdnů po zahájení léčby.
  2. U těhotných pacientek je nezbytné zkontrolovat funkci štítné žláze co nejdříve po potvrzení gravidity a reagovat na případné hormonální odchylky navýšením dávky levothyroxinu.
  3. Velmi důležité je to i u pacientek po operacích štítné žlázy pro rakovinou štítné žlázy, kde je klíčové udržet hladiny TSH nízké, a to opět v graviditě ebo při zahájení hormonální estrogenní terapie.
  4. U pacientek s gender dysforií s hypothyreozou, léčených estrogeny pro transexualismus.

Závěr:

Hormonální terapie estrogenem může zvyšovat potřebu levotyroxinu u žen s hypotyreózou. Tento efekt je způsoben zvýšením hladin TBG, což omezuje dostupnost volného tyroxinu. Pravidelné sledování hladin TSH a úprava léčby jsou proto nezbytné, aby se předešlo nežádoucím projevům hypotyreózy.

 

Baha M. Arafah, M.D., Published June 7, 2001, N Engl J Med 2001;344:1743-1749

Mandel, SJ, Larsen, PR, Seely, EW, Brent, GA. Increased need for thyroxine during pregnancy in women with primary hypothyroidism. N Engl J Med 1990;323:91-96