Endokrinní disruptory

Už jste někdy slyšeli termín endokrinní disruptory? Že ne? Název zní strašně, trochu moc učeně, ale můžete si být jistí, že i když jste o nich nikdy neslyšeli, rozhodně je potkáváte každý den. Jedná se totiž o rozmanité chemické látky, které jsou svou molekulou podobné našim přirozeným hormonům a zasahují do hormonálního řízení našeho organismu. A jak lze tušit, pozitivní účinky rozhodně nemají. Problém těchto látek je ten, že jsou přítomny prakticky všude, jsou ve věcech naší každodenní spotřeby, v potravinách, kosmetice, v obalech, v nádobí, nábytku, ve vodě, v půdě, jsou součástí potravního řetězce. Vyskytují se sice v malých koncentracích a jejich účinek na organismus je většinou slabší, než je působení našich vlastních přirozených hormonů, ale účinky jednotlivých látek se často vzájemně zesilují a výsledný efekt může být až násobný. A špatná zpráva pro muže – většina endokrinních disruptorů má estrogenní povahu, tedy učinkuje jako ženské hormony.

Bisfenol A

Jednou z nejznámějších a nejdéle zkoumaných látek s estrogenními účinky je bisfenol A (BPA). Ten je součástí plastů, epoxidových pryskyřic, jimiž bývá potažen vnitřek plechovek, je v zubních výplních či v pokladních stvrzenkách. Ve světě je snaha jeho použití limitovat, ale výrobci jej začali nahrazovat analogy BPA (bisfenol S, F, AF a další), které jsou na tom, jak ukazují poslední výzkumy, možná ještě hůře, než samotný bisfenol A.

Ftaláty

Další nebezpečnu a všude kolem nás velmi rozšířenou látkou jsou ftaláty. Jsou součástí PVC jako změkčovače, bohužel vlivem vnějšího prostředí, pH, slunečního světla, teploty či při  kontaktu s tuky či rozpouštědly se velice snadno uvolňují do zevního prostředí. Tzv. nízkomolekulární ftaláty jsou v kosmetice, v šamponech, v mýdle, obsahují je laky na nehty, parfémy, insekticidy, potahové látky léků a mnohé další. Vysokomolekulární ftaláty jsou součástí stavebních hmot, bytového zařízení, vinylových podlah, jsou ve zdravotnických prostředích jako třeba gumové rukavice. Bohužel je často obsahují i hračky, lepidla, díly automobilů, obaly potravin. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Za hlavní zdroj expozice ftalátům jsou ale jednoznačně považovány potraviny.

Parabeny

Především v kosmetice a ve farmaceutických produktech se setkáme s látkami  s antimikrobiálním účinkem nazývaných parabeny. I u nich byl prokázán potenciálně estrogenní účinek a jejich užití je zakázano v produktech pro děti do 3 let věku. Bohužel tento trend ještě úplně nedošel i k produktům pro těhotné a kojící maminky, které by se těmto látkám měly rovněž vyhýbat.

Fytoestrogeny a estrogeny

Kontroverzní skupinou látek s estrogenními účinky jsou látky přírodní povahy zvané fytoestrogeny. Ty jsou obecně vnímány jako zdraví prospěšně, zejména zmíníme-li soju a výrobky z ní. Sojové produkty jsou v současné době velmi populární jako součást stravy veganů a vegetariánů, jsou z ní vyráběny náhražky kravského mléka. Je pravdou, že v asijských zemích  je soja po staletí součástí běžné denní  stravy, ale je nutné si uvědomit, že tady u nás v Evropě soja běžně k dostání nebyla. Její zvýšená konzumace spolu s koktejlem ostatních endokrinně působicích látek může být problém a některé studie to již potvrzují.

Poslední dobou je také hojně diskutován problém výskytu estrogenů z moči žen, které užívají hormonální antikoncepci, v povrchových vodách a hlavně  ve vodě pitné. Nejedná se sice o žádná velká množství, ale v kombinaci s ostatními znečišťující látkami hormonální povahy se již může jednat o pěkně „výživný“ koktejl. V současné době jsou připravovány projekty na čištění pitné vody od těchto látek, což asi nebude úplně jednoduché ani laciné.

A jak nám endokrinní distruptory škodí?

Jak vyplývá z estrogenní povahy většiny endokrinních disruptorů, největší škody jsou páchány na mužích. Již na počátku století byly publikovány studie z různých částí světa o snižujím se počtu a kvalitě spermií. Tento smutný trend je mimo jiné přičítám právě vlivu znečišťujících látek hormonální povahy a jejich působení na plod a lidský organismus již od časných fází nitroděložního vývoje.
U žen se jedná především o poruchy menstruačního cyklu, zvýšený výskyt mimoděložního těhotenství  a neplodnost.
Je toho ale mnohem více – hormonálně podmíněné nádory, tedy hlavně prsu a varlat, zvýšený výskyt syndromu polycystických ovarií, obezita, cukrovka, ale nelze nezmínit i zvyšující se počet autoimunitních onemocnění (nejen štítné žlázy), zvýšený výskyt gynekomastie (zvětšení prsů) u mužů a dospívajících chlapců a mnohé další problémy, o kterých možná ještě ani nevíme.

Čeho se tedy vyvarovat

Na závěr pár rad a doporučení, jak alespoň trošku omezit všudypřítomnou expozici chemickým látkam hormonální povahy.

 • neohřívejte jídla v plastových nádobách (a ještě k tomu v mikrovlnné troubě)
 • nekonzumujte horké nápoje z plastových kelímků či z lahví, které byly vystaveny delší dobu slunečnímu záření nebo vysoké teplotě (např. PET láhev s vodou ponechaná v autě)
 • vyhýbejte se alkoholickým nápojům skladovaným v plastu
 • vyhýbejte se plastovým víčkům na papírové kelímky na kávu „to go“
 • nekonzumujte slazené nápoje, energetické nápoje či piva v plechovkách
 • vyhýbejte se konzumaci a především ohřívání potravin v konzervách
 • vyhýbejte se recyklovaným lahvím se značkou recyklace a číslem 3 V (PVC – obsahuje ftaláty), 6 PS (polystyren – obsahuje bromové zpomalovače hoření, benzen, styren, butadien) a 7 O (ostatní plasty, spadají sem mimo jiné polykarbonáty, obsahující BPA)
 • pokladní účtenky obsahují BPA (bisfenol A) či alternativní bisfenoly, které mohou do lidského těla penetrovat pokožkou, mýt si ruce po manipulaci s nimi
 • používat paraben free kosmetiku, hlídat výskyt parabenů se farmaceutických produktech
 • některé druhy ED jsou i v některých žvýkačkách
 • počítejte s tím, že z nových PVC podlah, hraček, pláštěnek či interiérů automobilů se mohou uvolňovat ftaláty, a to především při zvýšené teplotě (v létě), dostatečné odvětrání expozici ftalátům zmírní
 • obecně je dobré nekupovat plasty, které voní či zapáchají
 • pokud máte některé z výše uvedených potíží, vyhýbejte se i nadměrné konzumaci přírodních fytoestrogenů, zejména soji a produktům z ní

Tato doporučení jsou vhodná zejména pro ty, kteří se potýkají s některým z výše uvedených problémů, ale dodržovat je můžeme samozřejmě všichni. Když výrobky, které nám a přírodě škodí, přestaneme kupovat, tak je výrobci přestanou výrábět. Budeme tak prospěšní nejen sobě, ale i celé naší planetě. Všímejme si věcí kolem sebe a přemýšlejme, co nakupujeme, proč to nakupujeme a co či z čeho kupovaná věc (či její obal) je. Ale hlavně … nestresujte se kvůli tomu! Dlouhodobý stres vyplavuje hormony, které nám škodí snad ještě víc, než ty, o kterých tady byla řeč :-).

Citace

Endokrinní disruptory, Lucie Kolátorová, Jana Vítků, Michaela Dušková, Luboslav Stárka, DMEV, ročník 21, č.3, 2018

Kopírování je povoleno pouze se svolením autorky.

MUDr. Martina Rosická, Ph.D.