Každý z nás zná ty chvíle, kdy zasedne v klidu k televizi nebo k zajímavé knížce a najednou ho „přepadne mlsná“. Nebo hledáte něco lehkého, ale vyživného do batohu na výlet nebo na sport a sušenky vás zrovna „neberou“. Pak pojďte s námi na exkurzi sušeného masa Jerky.

Jedná se sušené plátky původně hovězího, ale dnes již také kuřecího, krůtího a vepřového masa naložených v kořenící směsi. Výsledkem je lehký a pikantní snack, který se vyznačuje dlouhou trvanlivostí, nízkou hmotnost a nízkým obsah tuku (pod 2g/100g).

Sušení je jeden z nejstarších způsobů úpravy jídla pro dlouhodobé skladování. Tuto metodu využívali již staří Egypťané pro skladování masa, ovoce i ostatních potravin. Téměř k dokonalosti to ovšem dovedli Indiáni. Maso jednoduše sušili na sluníčku. Navíc se zachováním maximální dávky energie při minimální hmotnosti. Sušené maso jim tak usnadňovalo jejich kočovný život spojený s dlouhým putováním. S vynálezem elektřiny pak začali lidé potraviny uchovávat v chladících boxech. Dnes se k jerky vracíme jako k energeticky vydatné a zdravé potravině

Po celém světě má sušené maso velkou řadu příznivců, především mezi sportovci všeho druhu (cyklisté, horolezci, turisté), mezi lidmi žijícími zdravým životním stylem, ale i jako pochutina ke sklence vína, piva, či při sledování televize. Během konzumace zvyšuje bdělost, zvláště u řidičů. Je stále více oblíbené jako pochutina při posezení s přáteli, podobně jako bramborové lupínky, pražené oříšky a pod. Díky nízkému procentu tuků (1g v 25g) je nejen chutné, ale i zdravé, a díky vysokému obsahu bílkovin (až 57%) i výživné! Jerky jsou určené k přímé spotřebě, stačí jen otevřít sáček…

25g sušeného masa odpovídá 60g syrového masa, se všemi prospěšnými nutričními hodnotami. Kalorická hodnota 1 balení Jerky se pohybuje v rozmezí od 237 do 270 kJ. Jerky se tímto řadí mezi potraviny vhodné pro stravování během redukční diety. Příjem kalorií pro dietní režim je stanoven na maximum 2000 kcal denně. I malý kousek obsahuje velké množství energie. Je to lehká strava a navíc, jak je vědecky potvrzeno – lehká strava, která zahrnuje bílkoviny z libového masa.

Jedna z dalších důležitých předností je nenáročnost na skladování. Skladovací teploty jsou +5 až +30°C i při dlouhodobém uchovávání, což je vhodné do extrémních podmínek ať při sportu, delší jízdě autem, v práci apod., kde není dostupné běžné stravování.

Každé balení obsahuje absorber kyslíku, který zachovává chuť a aroma bez jakékoli negativní kontaminace, a tím efektivně prodlužuje trvanlivost. Každé balení obsahuje praktické, hygienicky balené párátko.

Ochutnali jsme jak hovězí, tak kuřecí a krůtí. Mě osobně nejvíce zaujali obě drůběží varianty. Hovězí maso, jak vyplývá z jeho podstaty, je poměrně tuhé. To má ale zase tu výhodu, že ho nesníte tak rychle :-). Rozhodně doporučuji postupně vyzkoušet všechny možnosti a nalézt si tu pro vás nejchutnější.

Maso můžete zakoupit ve třech velikostech balení – 25g, 50g a 100g. Pro naše klienty se nám podařilo v E-shopu Odkaz – www.jerky.cz vyjednat slevu 15% po uvedení hesla, které vám sdělíme na vyžádání v ordinaci (ordinace@endocare.cz).

MUDr. Martina Rosická, Ph.D., částečně převzato z webu www.jerky.cz