..anebo pohádka o štítné žláze
Je to přesně jak, jak stojí v nadpise. Štítná žláza je zcela drobný orgán uložený na přední straně krku nad chrupavkou štítnou a je opravdu malá na to, co všechno umí. Představte si dva válečky o rozměrech 15x15x45mm spojené můstkem silným asi 5 mm. To opravdu není mnoho, že? Je většinou tak malá, že ji sami sobě nedokážeme nahmatat.
Uvnitř je celá vyplněna drobnými váčky, kterým říkáme folikuly. Folikul si představte jako měchýřek naplněný vodu. Po obvodu je vystlaný buňkami štítné žlázy zvanými thyreocyty a uvnitř vyplněný hustou tekutinou, koloidem. Thyreocyty jsou hlavní továrnou na výrobu hormonů štítné žlázy, koloid je sklad, do kterého jsou hotové hormony ukládány, skladovány a v případě potřeby vyslány do organismu. To se děje opět přes thyreocyt, který si z centrálního depa vezme velký balík hormonů, rozdělí ho na menší, a ty pak jednotlivě vysílá do světa. Protože ale každá zásilka potřebuje svého kurýra, jinak hrozí, že se někde na cestě ztratí, je potřeba hormonům zajistit dopravu. První přepravce je domácí, takový dveřník. Funguje na obou stranách thyreocytu a umožňuje vstup hormonů do a z buňky ven. Na cestě po těle jsou využívány různé druhy kurýrů v podobě několika typů vazebných bílkovin. Nejčastěji je to kurýr s názvem TBG (tyroxin binding globulin). Tento kurýr nejenže doručuje, ale zejména chrání svou zásilku. Menší množství hormonů žádného kurýra nemá nebo ho kurýr již opustil a právě ten může vstoupit ke svému adresátovi, buňce, a vyvolat nějakou reakci.
Jaké jsou její úkoly?
Hlavní funkcí hormonů štítné žlázy je řízení metabolismu tkání a orgánů, hospodaření buněk s kyslíkem, látková výměny, mají zásadní vliv na růst a vývoj. Je to něco jako řídící jednotka motoru všech našich buněk. A proto její porucha zasahuje úplně všechny tělesné struktury, orgány a tkáně, protože hormony štítné žlázy potřebuje ke své správné funkci každá buňka v těle.
Co se děje, když funkce štítné žlázy není správná?
Zůstaneme u přirovnání k motoru auta. Představte si, že máte auto, o které se vůbec nestaráte. Nedoléváte provozní kapaliny, olej ani benzín. Co se stane? Výkon auta se bude neustále snižovat, až se vám jednoho dne zadře a úplně vám vypoví službu. Něco podobného se děje při snižující se funkci štítné žlázy. Motor ztrácí výkon, auto jede stále hůř, až se úplně zastaví a už ho nenastartujete. Naopak nadměrně pracující štítná žláza je jako závodník, ktetý neustále drží pedál plynu u podlahy, a zapomněl na brzdu. Auto chvilku pojede na plný výkon, motor bude strašně řvát, bude se přehřívat, bude mít obrovskou spotřebu paliva, ale tohle nemůže vydržet dlouho. Nakonec benzín dojde, motor se přehřeje a zadře. A vy jste definitivně dojeli.
Nebo si představte štítnou žlázu jako topiče, který přikládá do kotle pod velkým domem. Když je rozumný a pracuje tak, jak má, jsou všichni v domě spokojení, je tak akorát teplo, vše funguje. Když bude topič stávkovat a přikládat přestane, kotel postupně vychladne, teplo a energie přestane proudit, všem bude zima. Když se topič zblázní a kotel naláduje k prasknutí, tak to bude v trubkách hučet, vibrovat, budou se škvařit, celý dům se bude otřísat v základech a všichni nájemníci budou splašeně pobíhat po domě ve spodním prádle, protože nebudou vědět, co se děje.
Už chápete, proč je malá, ale umí velké věci? Štítná žláza dokáže nastolit řád, ale umí vyvolat opravdu velký chaos.
MUDr. Martina Rosická, Ph.D.