Proč stanovujeme právě TSH?

TSH je základním a nejdůležitějším parametrem pro posouzení funkce štítné žlázy. Je zároveň také nejpřesnění a o funkci nejlépe vypovídající parametr.

TSH (thyreocyty stimulující hormon) je hormon předního laloku podvězku mozkového (adenohypofýzy) a jeho úkolem je řídit tvorbu a uvolňování hormonů štítnou žlázou. Celý proces řízení syntézy a uvolňování hormonů je založen na mechanismu zpětné vazby, kterému je třeba porozumět pro pochopení kolísání hladin TSH. Mozek, jako hlavní regulační orgán, je jako generál, který dává svým podřízeným signály k výrobě hormonů dle potřeb organismu prostřednictvím poslíčků. Tím poslíčkem je v případě štítné žlázy TSH. Zároveň má tento generál své zvědy, kteří hlídají, zda jeho podřízení řádně pracují a zda je všude všeho dost. Pokud zvědové zjistí, že systém trpí nedostatkem, podávají hlášení generálovi, a ten vyšle více poslíčků (zvyšuje se TSH), kteří vzkazují „Hele, nahoře si všimli, že dole málo pracujete, a vzkazují, že máte přidat“. Pokud ale nastane opačná situace, a továrna „na hormony“ začne pracovat nadměrně, generál pozastaví vysílání svých poslíčků (sníží se TSH) a tím dává dolů signál: „Hele, hoši, nepřehánějte to tam dole!“

Platí tedy, že v případě nízké produkce hormonů štítnou žlázou se TSH zvyšuje a naopak. Je-li hormonů uvolňován nadbytek, TSH bude nízké.

Další důležitý fakt, který je třeba mít na paměti je, že TSH reaguje na změny v produkci hormonů štítné žlázy se značným zpožděním. Proto je vždy třeba vyšetření opakovat s odstupem 3-6 týdnů. Pokud se tedy například změní dávka léků, pak má smysl TSH kontrolovat nejdříve po této době, klidně i později. Na druhou stranu platí, že pokud jste například i přes doporučení lékaře neužívali levothyroxinu a týden před kontrolou to chcete dohnat, aby váš lékař nic nepoznal, tak vězte, že to nebude fungovat. Stejně tak jsou zbytečné obavy z ovlivnění výsledků vyšetření TSH po ranním užití levothyroxinu v den odběru.

Tab. 1 pro zjednodušení a rychlou orientaci v hladinách TSH

TSH Rozmezí
normální 0,25-4,2 mIU/l normální funkce
zvýšené nad 4,2 mIU/l snížená funkce
zvýšené pod 0?25 mIU/l zvýšená funkce

 

Je všechno opravdu tak jednoduché?

Ne, není. V endokrinologii se možná víc než v jiných oborech, nemůžete spoléhat jen na čísla v laboratorních listech. Je opravdu potřeba poslouchat, co vám pacient říká, jaké má obtíže, je dobré vědět, s čím se léčí, jaké nové léky užívá a tak dál. Za naprosto klíčové považuji hodnocení výsledků v kontextu obtíží.

Normální TSH totiž vždy neznamená, že je pacient zcela zdráv. Stejně tak zvýšené nebo snížené TSH nemusí vždy znamenat nemoc. Pokud tedy zachytíme hraničně zvýšenou hodnotu TSH a pacient bude mít k tomu odpovídající obtíže, pak budeme v terapii postupovat jinak než u někoho, kdo bude mít stejné laboratorní hodnoty, ale bude se cítit naprosto zdráv.

Pokud se chceš dozvědět více o problematice TSH popsanými na skutečných příbězích pro lepší pochopení, jdi sem,